מאז שאני מכיר את עצמי אני מתעסק בעולם המכירות, החל מלמכור את עצמי כבן זוג , סטודנט מצטיין ו\או למכור כל דבר קטן, החל מבירה לאורח וכלה לג’ינס משופשף ויפה מחברת אופנה מוכרת.
גדלתי וצמחתי בעולם המחשבים, חנון, כותב קודים ומנסה לפרוץ את רשת האלחוטית של השכן ומגיע לעבודה בצורה מסודרת משעה 8:00 עד שעה 18:00, בלי הרבה עניין ואתגרים, אך עם זאת תוך כדי מתן השירות שלי ללקוחות בעבודה הבנתי שאני טוב עם אנשים, יכול לדבר, לצחוק, להצחיק ותוך כדי לתת פתרון הוגן לצורך של הלקוח.
כל מכריי אמרו לי ללכת לעבוד במכירות “יש לך פה, תנצל אותו” אנד וואלה! עשיתי את זה.
תקופה ארוכה עבדתי כאיש מכירות בחברת הייטק מוכרת בארץ ואני מאוד אהבתי את זה
לקום בבוקר, להתקשר ללקוחות, לשכנע, ללחוץ ידיים ולסגור עסקאות, לתת שירות ולדעת בענווה שבעסקה הזו לא שיקרת ומכרת ללקוח משהו שהוא צריך באמת ולא “דחפת”, היש כיף גדול מזה?
עם זאת הבנתי משהו נוסף, הבנתי על בשרי כיצד המכירות עובדות..הרי לא כולנו נחמדים סתם כך נכון?
אמרו לי בעבר משפט יפה “חברות אינטרס לעולם לא תיהרס” מוכר?
מה באמת איכפת לו לאותו איש מכירות מהזוגיות שלי? ובאמת הוא רצה לנסוע לחופשת סקי בצרפת במקום שגם אני הייתי? הרי זה שקר גס, או שמא נאמר “ערבוב”.
“די בן, לאף אחד לא באמת איכפת ממך, אלא איכפת יותר מהכסף שברשותך אמרתי לעצמי”
הבנתי, השכלתי, התחלתי לעשות את אותו הדבר, הרי בסופו של יום כולם צריכים להתפרנס.
אז, כיצד מוכרים? האם מכירות זוהי תכונה מולדת או נרכשת? מה דעתכם?
חוק מספר אחד אומר:
אפשר כמעט תמיד להוריד מחירים בכל מקום ובכל תחום.
לפני מספר ימים ביקרתי אצל אחת המכללות בארץ שהם בעצם לקוחות שלי בהיותי שם הבחנתי בעמדה של בחור שמוכר אביזרים לסלולרי, שאלתי אותו באם יש לו תופסן לפלאפון לרכב, אמר לי שכן בחיוך רחב ושירותי והראה לי את הסחורה שלו, בחרתי מבין המוצרים את האחד שיותר אטרקטיבי עבורי ושאלתי אותו על המחיר, “כמה זה עולה? והוא ענה “100 שקלים אבל אל תדאג אני אעשה לך הנחה” ( בום! ברגע זה קלטתי שאפשר להתמקח במחיר) אמרתי לו “מה?! 100 שקל?” ובתאכלס אין לי מושג אם זה יקר או לא, אבל אם אפשר להוריד אז למה לא? אמרתי לעצמי. (ואגב זה לא נובע מקמצנות כלל)
בכל מקרה, אמר לי אני אעשה לך מחיר אל תדאג 90 שקלים במקום, ביקשתי בנימוס שיבוא איתי לרכב על מנת לבדוק אם זה מתאים לי תוך כדי שהתקין לי את האביזר ברכב שוחחנו בשיחת חולין ואמרתי לו שיביא לי את זה בפחות כי הרי המחיר שלו גבוה מידי. אמר בחיבה שזה מקורי ועוד טענות למיניהם ובקיצור קיבלתי את המוצר בהרבה פחות כסף ☺
המוכר ביקש “שלא אספר לאף אחד שהשגתי את זה במחיר כזה”, לחצנו ידיים חייכתי והלכתי שמח בחלקי.
אולי זה ישמע לחלק מכם קצת לא מקובל.
“מה על 20 שקלים אתה מוריד כסף”? התשובה היא כן.
20 שקלים פה ועוד 40 שקלים שם אתם קונים לכם בגד חדש, מתדלקים את הרכב או סתם קונים פרחים לאשה בשבת.
אז זכרו – חוק מספר אחד אומר: “עם כולם אפשר להתמקח בכל תחום ובכל מצב” (לא מבטיח שתמיד תצליחו אבל שווה לנסות)
מבט ישיר, חיוך, לחיצת יד ושפת גוף נינוחה, על זה נדבר בחוק מספר שתיים ☺